Humorgruppen klungan kommer från Umeå och består av Carl Englen, Mattias Fransson, Olof Wretling och Sven Björklund. Klungan bildades 2003 och har sedan dess satt upp ett tiotal föreställningar, bland annat "Jag är en fågel nu"
Just nu jobbar Klungan med en ny scenföreställning, som ska ha premiär hösten 2008. Den går under arbetsnamnet "Jag gör ju inte det här för att jävlas med mig själv".

Bild från http://www.klungan.se/
Varför skriver jag om Klungan? Joooo Klungan, tillsammans med Bengt Strömbro, är de som ligger bakom radioprogrammet Mammas Nya Kille. Sveriges bästa radioprogram inom kategorin humor enligt mig.
Min kära vän V tycker inte att de är lika roliga, fick den känslan i Stockholm i alla fall. Men å andra sidan så kommer V från Tornedalen och då är ju det ju inte så konstigt om man är humorlös. Jag förstår att det är svårt att utveckla ett humoristiskt sinne när man är uppvuxen på ett ställe som har -30 grader och konstant mörker halva året.
Jaja tillbaka till Klungan, deras uppsättning "Jag är en fågel nu" spelades in av SVT och sändes för ett tag sedan. Att jag missade detta kan jag inte förstå men som tur är så finns det ju sparat i det stora nätet. En sak är säker, Västerbottnisk humor är ganska speciell.
Mangan